Kolonjska voda kao bezvremenski klasik
Mirisne kompozicije dolaze u različitim koncentracijama, koje zavise od količine eteričnih (parfemskih) ulja ili aroma u njima. Najmanji procenat ove komponente sadrže kolonjske vode, poznate po svetlim, prozračnim i svežim mirisnim notama.
Pored eteričnih ulja, mirisi obuhvataju alkohol i vodu. Njihova razmera određuje karakter, intenzitet i dužinu trajanja formulacije. Dakle, što je više mirisnih, eteričnih ulja (aroma) u kompoziciji, a manje alkohola i vode – ona je intenzvinija, te se duže zadržava na koži.


MIRIS KOJI JE IZDRŽAO TEST VREMENA


Prvu kolonjsku vodu kreirao je italijanski parfimer Giovanni Maria Farina (nemačko ime Johann Maria Farina) početkom 18. veka, kao
omaž nemačkom gradu Kelnu, po kojem je i dobila naziv – Kelnska voda (Eau de Cologne). Miris je prvobitno bio namenjen kralju Francuske Louisu XIV, no ubrzo je stekao popularnost i izvan dvora zbog svoje jedinstvene, osvežavajuće arome, nastale kombinovanjem eteričnih ulja iz plodova citrusa, ulja lavande, cveta narandže i alkohola.
Tokom 19. veka formula kolonjske vode prečišćena je i plasirana na tržište širom sveta. Ova okrepljujuća i svestrana kompozicija i dan danas se koristi u parfemskoj industriji
SLOJEVI KOLONJSKE VODE
Zahvaljujući nižoj koncentraciji eteričnih ulja – od 2 do 4% od ukupne formulacije – a većeg procenta alkohola i vode, Eau de Cologne su slabijeg intenziteta, te njihov miris brže ispari. S obzirom na to, jeftinije su od drugih mirisnih kompozicija, te se često opisuju kao sprejevi.
Najčešće sadrže naredne komponente:
● Ulje citrusa, poput ulja limuna, bergamota i gorke narandže (nerolija), pruža mirisu svetle, no oštre gornje note, te osigurava osvežavajući i okrepljujući kvalitet.
● Aromatične biljke, poput lavande, ruzmarina i majčine dušice, dodaju se kolonjskoj vodi kako bi joj pružile biljne nijanse i suptilni zemljani ton.
● Alkoholna baza služi kao nosač za eterična ulja, osiguravajući im da se ravnomerno raspršuju kada se nanesu na kožu. Budući da brzo isparava, alkohol čini kolonjsku vodu laganom i prozračnom.
● Voda služi da razblaži miris, doprinoseći njegovom osvežavajućem i rashladnom efektu.


Za jednu od najpopularnijih kolonjskih voda na svetu važi mirisna kompozicija 4711 Original Eau de Cologne, kreirana 1881. godine od strane parfimera Wilhelma Muelhensa. Napravljen prema receptu porodice Farina, ovaj aromatični miris sastojao se od eteričnih ulja citrusa, lavande i ruzmarina, uz dodatak alkohola.
ZA SVAKODNEVNE PRILIKE
S obzirom na to da je slabijeg intenziteta, kolonjska voda predstavlja svestranu mirisnu kompoziciju, pogodnu za gotovo sve prilike. Međutim, njena lagana, osvežavajuća i relativizujuća priroda čini je najboljim izborom za dnevno nošenje, posebno tokom toplijih meseci.
NAŠA PREPORUKA
ATKINSONS 24 Old Bond Street EDC


Atkinsons 24 Old Bond Street Eau de Cologne obuhvata suštinu bezvremenske elegancije i britanske sofisticiranosti. Inspirisana prvom Atkinsonovom kompozicijom stvorenom pre više od 200 godina, ova kolonjska voda predstavlja veličanstvenu mešavinu tople i začinjene kleke, turske ruže i crnog čaja. Ispod ovih čudesno tradicionalnih britanskih aroma nalazi se suptilan nagoveštaj viskija odležanog u bačvi, koji stvara topao, no iznenađujuće svež uniseks miris.
Iako su kolonjske vode uglavnom namenjene muškaricma, zbog svoje čiste i sveže arome često važe za uniseks mirise.
Zahvaljujući bogatoj istoriji i bezvremenskom šarmu, kolonjske vode još uvek su omiljene među onima koji cene njihove osvežavajuće i osnažujuće kvalitete. Od svojih skromnih početaka u Kelnu u 18. veku do današnjeg globalnog priznanja, miris ove kategorije važi zaelegantnu fomulaciju u svetu parfimerije. Bez obzira na to da li ste u potrazi za kompozicijom koja će upotpuniti vašu dnevnu rutinu ili izazvati osećaj klasične sofisticiranosti – Eau de Cologne ostaje primamljiv izbor.